Radiofrekwencja mikroigłowa (standard)
Radiofrekwencja mikroigłowa, RFM (od ang. radio frequency microneedling) to zabieg, stanowiący połączenie dwóch technologii: mikronakłuwania skóry oraz radiofrekwencji (fali radiowej).
Mikrouszkodzenia skóry, powstające pod wpływem nakłuć, uruchamiają kaskadę procesów naprawczych, prowadząc do fizjologicznej indukcji syntezy białek podporowych, spośród których, najważniejszy jest kolagen. Fala radiowa natomiast podgrzewa włókna kolagenowe, sprawiając, że skręcają się one wokół własnej osi, skracając tym samym swoją długość. Konsekwencją takiej reakcji jest wzrost napięcia skóry. Dodatkowo fala radiowa biologicznie aktywuje fibroblasty, stymulując je do produkcji składników, takich jak: kolagen, elastyna, kwas hialuronowy i glikozaminoglikany, wpływając na wzrost jędrności, elastyczności i gęstości skóry.
Przed zabiegiem, jeśli istnieją do tego wskazania, można przeprowadzić dodatkowo mikrodermabrazję korundową – aparaturowy powierzchowny peeling z piaskiem korundowym, w celu wygładzenia powierzchni skóry i jej oczyszczenia. W przypadku niskiego progu bólowego pacjenta przez zabiegiem zostaje zaaplikowany krem znieczulający z lidokainą. W trakcie zabiegu na oczyszczona skórę aplikowana jest odpowiednio dobrana ampułka. Na niej wykonywane są mikronakłucia przy pomocy aparaturowej głowicy zasysającej z umieszczoną rolką z mikro-igłami. W trakcie każdego nakłucia emitowana jest fala radiowa. Pacjent odczuwa zasysanie skóry, intensywne ciepło i w przypadku braku znieczulenia – delikatne ukłucia. Zabieg można zakończyć dodatkową elektroporacją – formą mezoterapii bezigłowej, czyli wprowadzaniem substancji aktywnej w postaci ampułki w głąb skóry przy pomocy prądu. Warunkiem przeprowadzenia elektroporacji jest brak znieczulenia (jego obecność zamyka kanały białkowe w skórze i zabieg elektroporacji jest nieskuteczny).
Okres rekonwalescencji jest stosunkowo krótki. Następnego dnia po zabiegu skóra może być delikatnie zaróżowiona i obrzęknięta, jednak nie licząc korzystania z basenu i sauny (przerwa 7 dni) i aktywności sportowej (przerwa 48h), zabieg nie wymaga wyłączenia się z normalnej aktywności zawodowej.
Ilość zabiegów i osiągnięty rezultat uzależniony jest od specyfiki problemu, stanu wyjściowego skóry oraz indywidualnych predyspozycji, jednak standardowo zalecaną serią w przypadku twarzy, szyi i dekoltu są 3-5 zabiegów w odstępach 3-4 tygodni oraz 6-8 zabiegów w przypadku ciała w odstępach 4 tygodni.
Wskazania
– prewencja przeciwstarzeniowa,
– redukcja oznak starzenia się skóry,
– wiotkość skóry twarzy,
– nierównomierna struktura skóry,
– rozszerzone pory,
– blizny zanikowe.
Przeciwwskazania
– ciąża i okres karmienia piersią,
– choroby nowotworowe,
– choroby autoimmunologiczne skóry,
– okres dwóch tygodni od zastosowania wypełniaczy lub toksyny botulinowej,
– aktywne infekcje wirusowe (w tym opryszczka), grzybicze i bakteryjne,
– zaburzenia krążenia, miażdżyca tętnic, zapalenie żył i zakrzepica,
– nieuregulowane ciśnienie tętnicze,
– padaczka,
– niewyrównana cukrzyca,
– stwardnienie rozsiane.