Elektrokoagulacja

Elektrokoagulacja wykorzystuje działanie prądu elektrycznego zmiennego o dużej częstotliwości i polega na ścięciu białka za pomocą łuku elektrycznego. Dzięki możliwości takiego działania, elektrokoagulacja to alternatywa dla skalpela. Za jej pomocą można usunąć włókniaki, brodawki i kurzajki. Stosuje się ją także przy redukcji zbędnego owłosienia. Również w przypadkach, takich jak rozszerzone naczynka, bardzo dobrze sprawdza się elektrokoagulacja.

Opinie pacjentów są zazwyczaj pozytywne – podkreśla się w nich szybkość zabiegu, a także brak szwów i sączących się ran potrzebujących zaopatrzenia.

Opis zabiegu:

Elektrokoagulacja odbywa się w gabinetach lekarskich. Dermatolog przeprowadza zabieg w znieczuleniu miejscowym lub bez – decydujące są tu rozmiar zmian, ich lokalizacja i odporność na ból pacjenta. Zmienione miejsca dotyka się elektrodą (igłą do elektrokoagulacji) i pod wpływem prądu elektrycznego oraz wytwarzanej przez niego temperatury (nawet do 200 stopni Celsjusza) ścina się białko. W efekcie elektrokoagulacja prowadzi do zamknięcia naczynka krwionośnego albo wypalenia tkanki tworzącej zmianę.
Urządzenie do elektrokoagulacji ma różne końcówki, które dobiera się w zależności od potrzeb pacjenta. Mogą to być nożyki, pętelki, kulki lub igły. Elektrokoagulacja trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut, towarzyszy jej niezbyt przyjemny zapach ścinającego się białka. Długość trwania zabiegu zależy od wielkości powierzchni poddawanej leczeniu. Dermatolog może zalecić też stosowanie w miejscu, w którym przeprowadzona była elektrokoagulacja, miejscowych środków przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych. Należy także sięgnąć po kosmetyki z filtrami przeciwsłonecznymi. Nie wolno natomiast używać środków na bazie alkoholu, kwasów, a także witaminy C i retinolu.

Elektrokoagulacja w kosmetyce stosowana jest w przypadkach, takich jak:

– kurzajki;
– włókniaki;
– prosaki;
– zbędne owłosienie;
– rozszerzone naczynka;
– brodawki;
– kaszaki;
– przerośnięte gruczoły łojowe i potowe.

Elektrokoagulacja nie jest wskazana u osób, których dotyczy:

– cukrzyca;
– zaburzenia krążenia;
– zaburzenia krzepnięcia;
– ciąża;
– wszczepiony rozróżnik serca.

Objawy niepożądane
Elektrokoagulacja w kosmetyce jest bezpiecznym zabiegiem. Przebiega dość szybko i sprawnie. Wśród sporadycznych niedogodności związanych z przeprowadzaniem zabiegu znajduje się ból, który odczuwa się, jeśli elektrokoagulacjaprzeprowadzana jest bez znieczulenia. Po zabiegu możliwe jest wystąpienie niewielkiego obrzęku i rumienia, a także stwardnienie skóry, zsinienia i delikatne krwawienie – wszystkie te objawy dość szybko ustępują. Jeśli pacjent nie zdrapuje strupa, po upływie 1-3 tygodni po zabiegu nie ma już śladu.

Częstotliwość zabiegów
W leczeniu jednej zmiany elektrokoagulacja najczęściej nie wymaga powtórzeń – efekty widoczne są natychmiast, a okres gojenia się trwa od tygodnia do trzech.