Beauty Center Medical Wellness SPA

Laser frakcyjny to technologia laserowa, wykorzystywana w kosmetologii i medycynie estetycznej w celu uzyskanie silnej przebudowy skóry, w zabiegach takich, jak resurfacing, czyli odmłodzenie i zagęszczenie skóry twarzy, szyi i/lub dekoltu, redukcja blizn czy rozstępów.

W naszej klinice dysponujemy ablacyjnym laserem frakcyjnym erbowo-yagowym, którego ośrodkiem czynnym jest ciało stałe, a emitowaną wiązkę światła cechuje długości 2940 nm – jest to długość zgodna z maksymalnym poziomem wchłaniania wody w skórze, a to właśnie woda pochłania energię wiązki lasera.
Laser frakcyjny działa w oparciu o zjawisko selekcjonowanej fototermolizy. Emitowana przez laser rozproszona wiązka światła przechodzi przez kolejne warstwy skóry, zaczynając od warstwy naskórkowej, a kończąc na skórze właściwej. Jednocześnie jednak nie oddziałowywuje na całą powierzchnię skóry, a na określone jej fragmenty. Energia wiązki lasera jest pochłaniania przez zawartą w naskórku i skórze właściwej wodę, dzięki czemu dochodzi do natychmiastowego jej podgrzania, odparowania tkanki oraz wytworzenia stref mikrotermalnych, czyli mikroskopijnych urazów skóry. Rozproszone i wybiórcze działanie wiązki światła lasera, sprawia się, że urazy te, powstają na zasadzie ,,dziurkowania” skóry poddanej zabiegowi, pozostawiając przylegającą tkankę nienaruszoną. Tkanka ta pełni funkcję zapory przed potencjalną infekcją oraz znacząco przyspiesza proces gojenia poprzez migrację komórek z żywej, niezmienionej tkanki.

Celem powyższego mechanizmu działania zabiegu jest wymuszenie i uruchomienie kaskady procesów naprawczych, prowadzących do inicjacji syntezy m.in. kolagenu i elastyny. Kolejnym efektem działania lasera jest podgrzanie skóry właściwej i reorganizacja struktury włókien kolagenowych. Uszkodzenie wierzchnich warstw skóry daje również rezultat złuszczenia, a tym samym przyczynia się uzyskania efektu ,,odnowienia” skóry.

W trakcie zabiegu pacjent odczuwa ciepło oraz ma wrażenie ,,stukania ciepłych igiełek” o skórę. Zazwyczaj zabieg nie wymaga znieczulenia. Bezpośrednio po zabiegu skóra będzie zaczerwieniona, może być delikatnie obrzęknięta. Pacjent będzie również odczuwał ciepło, porównywalne z uczuciem skóry poddanej nadmiernej ekspozycji na słońce. Ciepło to może utrzymywać się przez kilka godzin po zabiegu. Skóra może być podrażniona, nie należy jej dotykać. Następnego dnia skóra będzie zaróżowiona, a na jej powierzchni zacznie się również pojawiać charakterystyczna dla zabiegów frakcjonowania struktura ,,dziurkowanej krateczki”, wyczuwalnej w dotyku w postaci mikroskopijnych strupków, które w kolejnych dobach ulegną łuszczeniu. W tym czasie skóra może dawać wrażenie przesuszonej, nie należy jednak jej peelingować (!), a nawilżać preparatami zaleconymi przez specjalistę. Okres gojenia może trwać do 7dni, spośród których jednak najistotniejsze będę pierwsze 3-4 dni. W tym czasie należy wymieniać poszewkę na poduszkę każdej nocy na świeżą, do osuszania po myciu używać ręczników papierowych, unikać dotykania skóry w trakcie dnia, stosować się do udzielonych zaleceń pielęgnacyjnych. Po zabiegu do 3dni należy unikać gorących kąpieli, aktywności fizycznej i alkoholu. Do 7dni należy zrezygnować z sauny i basenu. Obowiązuje również bezwzględna ochrona skóry przed słońcem kremami z filtrem mineralnym o SPF50 i zakaz opalania skóry przed okres 30 dni po zabiegu.

Ilość wymaganych zabiegów i osiągnięty rezultat uzależniony jest od wieku, nasilenia i stanu wyjściowego problemu oraz indywidualnych predyspozycji i cech skóry pacjenta, jednak standardowo zalecana seria to: 3-5 zabiegów, wykonywanych w odstępach miesiąca.

Beauty Center Medical Wellness SPA

Wskazania

– widoczne oznaki starzenie się skóry, takie jak: zmarszczki, utrata jędrności, gęstości skóry na twarzy, szyi i dekoltu,
– prewencja i spowolnienie procesu starzenia,
– rozszerzone ujścia gruczołów łojowych,
– nierówna struktura skóry twarzy,
– przebarwienia, nierónomierny koloryt skóry,
– blizny zanikowe,
– blizny pooperacyjne lub powypadkowe,
– rozstępy,
– potrzeba regeneracji, przebudowy, odświeżenia i odnowy skóry.

Przeciwwskazania

– ciąża i okres karmienia piersią,
– choroby nowotworowe,
– toczeń rumieniowaty, łuszczyca i inne choroby autoimmunologiczne skóry,
– nieuregulowana cukrzyca,
– fotodermatozy lub inna nadwrażliwość na światło,
– reticularis,
–  padaczka,
– choroby zakaźne lub infekcyjne,
– zakrzepica, zapalenie żył,
– nadciśnienie / niedociśnienie,
– zewnętrzne stosowanie w obszarze zabiegowym świetłouczulających lub uwrażliwiających leków, maści, antybiotyków, retinoidów w okresie retinizacji, kosmetyków złuszczających,
– zabiegi złuszczające na bazie peelingów chemicznych do miesiąca od zabiegu,
– doustne przyjmowanie: furazydyny, retinoidów, ziołowych leków antydepresyjnych, leków przeciwzakrzepowych, antybiotyków i leków światłouczulających,
– regularne przyjmowanie, któregoś z wymienionych ziół fototoksycznych lub/i fotouczulajacych: dziurawiec, skrzyp, pokrzywa i nagietek,
– aktywne infekcje wirusowe (w tym opryszczka), grzybicze i bakteryjne,
– skłonność do bliznowców,
– opalenizna,
– korzystanie z basenu z wodą chlorowaną do 48h przed zabiegiem,
– stosowanie kremów do depilacji do 7 dni przed zabiegiem (jeśli dotyczy obszaru zabiegowego).