Wapniowy biostymulator kolagenu

Biostymulator tkankowy oferowany przez markę Merz Aesthetics, stosowany w medycynie estetycznej do poprawy jakości skóry i stymulacji produkcji kolagenu. Jego głównym składnikiem jest hydroksyapatyt wapnia (CaHA), zawieszony w żelowej matrycy wodnej. Jest to preparat w pełni biokompatybilny i biodegradowalny.
Głównym zadaniem zabiegu jest:
  • przywrócenie objętości i jędrności skóry w obszarach, które je utraciły,
  • poprawa elastyczności i napięcia skóry,
  • długotrwała stymulacja naturalnych procesów regeneracyjnych poprzez zwiększenie produkcji kolagenu i elastyny.
Hydroksyapatyt wapnia tworzy rusztowanie w skórze, które nadaje efekt natychmiastowego wypełnienia i liftingu. Z czasem preparat stymuluje fibroblasty do produkcji nowego kolagenu typu I i III oraz elastyny, co prowadzi do naturalnego zagęszczenia skóry. Natomiast żelowa matryca wchłania się w ciągu kilku miesięcy, pozostawiając wyłącznie naturalne białka, które wpływają na poprawę jakości skóry i utrzymują zregenerowane struktury skóry.
W efekcie następuje:
  • natychmiastowe wygładzenie skóry i wypełnienie,
  • stopniowa poprawa napięcia i jędrności skóry (widoczna po około 4–8 tygodniach),
  • redukcja zmarszczek i poprawa konturu twarzy,
  • zwiększenie gęstości skóry i jej odmłodzenie.
Przed zabiegiem lekarz znieczula obszar, poddany zabiegowi. Preparat jest wstrzykiwany przy użyciu cienkiej igły lub kaniuli w wybrane obszary twarzy, szyi, dekoltu lub dłoni. Nastąpnie lekarz delikatnie masuje skórę, aby równomiernie rozprowadzić preparat. Bezpośrednio po zabiegu skóra może być lekko zaczerwieniona, opuchnięta lub tkliwa w miejscach iniekcji. Po wyjściu do domu należy unikać masowania tych obszarów przez pierwsze 24–48h, chronić skórę przed słońcem, unikać intensywnych ćwiczeń fizycznych, sauny i gorących kąpieli oraz stosować zalecone preparaty nawilżające i regenerujące. Pierwsze efekty są widoczne od razu po zabiegu, natomiast pełne rezultaty związane z produkcją kolagenu pojawiają się po 4–8 tygodniach.

Ilość zabiegów i osiągnięty rezultat uzależniony jest od wieku, obszaru ciała, specyfiki, rodzaju i stanu wyjściowego problemu oraz indywidualnych predyspozycji pacjenta, jednak standardowo zalecana seria to 1–2 zabiegi, wykonywane w odstępach około 6 miesięcy, w zależności od kondycji skóry, oczekiwań pacjenta i sugestii lekarza prowadzącego. 

Wskazania

– utrata jędrności skóry twarzy, szyi, dekoltu, dłoni,
– wiotka, pozbawiona gęstości skóra,
– poprawa owalu twarzy i redukcja zmarszczek,
– lifting skóry bez użycia skalpela,
– profilaktyka starzenia się skóry.

Przeciwwskazania

– ciąża i karmienie piersią,
– aktywne infekcje, w tym opryszczka,
– choroby autoimmunologiczne i nowotwory,
– alergia na składniki preparatu,
– zaburzenia krzepliwości krwi,
– skłonność do bliznowców,
– stosowanie leków przeciwzakrzepowych.