Poznaj wroga – wolne rodniki
Jeśli interesujesz się prewencją przeciwstarzeniową na pewno kojarzysz termin ,,wolne rodniki”. Ale… czy wiesz, co tak naprawdę oznacza…?
Czym są wolne rodniki?
Wolne rodniki to cząsteczki, naturalnie występujące w organizmie człowieka, odgrywające ważną rolę w procesach biologicznych. Ich powstawanie jest nieodłącznym elementem procesu oddychania. Wolne rodniki to nic innego jak atomy, które nie mają pary elektronów. W naszym organizmie atomy tlenowe powinny posiadać parzystą liczbę elektronów. Czasami jednak dochodzi do ,,zagubienia” elektronu. Równowaga atomu tlenowego zostaje wówczas zachwiana, staje się on ,,reaktywny” i zaczyna poszukiwać brakującego elektronu w najbliższym otoczeniu, odbierając elektrony innym atomom tlenowym (tworząc kolejne reaktywne formy tlenu) lub odbierając je atomom białka. W ten sposób reaktywne formy tlenu uszkadzają DNA, białka komórkowe i błony komórkowe. To z kolei prowadzi do licznych problemów zdrowotnych, wzrostu ryzyka zachorowania na nowotwory oraz przyśpieszenia procesu starzenia.
Antyoksydacja – skuteczna broń
Istnieje jednak mechanizm, który chroni nas przed negatywnym wpływem wolnych rodników – antyoksydacja. Jest to zjawisko, bazujące na działaniu antyoksydantów, czyli substancji mających zdolność do neutralizacji wolnych rodników. Jeśli równowaga między wolnymi rodnikami a antyoksydantami jest zachowana, nie musimy się martwić. Jeśli jednak w nasze życie ingerują czynniki, takie jak: nieprawidłowe nawyki żywieniowe, zanieczyszczenia środowiskowe, palenie papierosów, alkohol, nadmierna ekspozycja na działanie promieniowania UV, stres, niedobór snu, w organizmie tworzy się za dużo wolnych rodników. Naturalnym sposobem na ich eliminację jest dieta bogata w antyoksydanty oraz, w przypadku skóry, dostarczanie antyoksydantów zewnętrznie w codziennej pielęgnacji.
Źródła antyoksydantów
Antyoksydanty znajdziemy w szerokiej gamie produktów żywnościowych. Od owoców i warzyw, poprzez zboża, nasiona, orzechy i grzyby, po napoje czy nawet przyprawy. Warto wymienić tutaj: jagody, truskawki, borówki, granaty, szpinak, brokuły, jarmuż, soczewica, zieloną herbatę, kawę, kurkumę czy cynamon. Ważne, by antyoksydanty dostarczać z różnych źródeł i dbać o urozmaiconą dietę.
Kolejną kwestią, w kontekście prewencji przeciwstarzeniowej, jest stosowanie w pielęgnacji domowej produktów, zawierających antyoksydanty. Do najbardziej znanych antyoksydantów, wykorzystywanych w kosmetyce należą: witamina C, witamina A, koenzym Q10, kwas ferulowy czy resweratrol. Który z nich jest najsilniejszy…?
Najsilniejszy zewnętrzny antyoksydant
KSANTOHUMOL. To antyoksydant silniejszy 30x od witaminy C i 200x od pozyskiwanego z winogron resweratrolu. Neutralizuje i łagodzi skutki działania wolnych rodników tlenowych, wykazuje właściwości przeciwzapalne, opóźnia starzenie się skóry, zapobiega utracie elastyczności i suchości, wykazuje aktywność antydrobnoustrojową pomagając skórom problematycznym, rozjaśnia i regeneruje. Naturalnie obecny w szyszkach chemielu ( nie łudźmy się jednak, że dostarczymy go naszemu organizmowi i skórze pijąc piwo chmielowe). Niezwykłe właściwości Ksantohumolu są znane od dawna, ale problem stanowiły wąskie źródła jego naturalnego występowanie oraz dostarczenie go do skóry w postaci aktywnej. Pracowali nad tym naukowcy na całym świecie, a przełomu dokonali… polscy chemicy, którzy stworzyli opatentowaną metodę laboratoryjnej syntezy oraz przechowywania Ksantohumolu, dzięki czemu możemy czerpać z jego dobroczynnych właściwości, zarówno w formie pielęgnacji domowej, jak i zabiegów profesjonalnych marki proXN, dostępnych w ofercie Beauty Center.