Masaż podciśnieniowy a… masaż podciśnieniowy

Masaż podciśnieniowy a... masaż podciśnieniowy

Masaż podciśnieniowy to zabieg, cieszący się ogromną popularnością. Trudno się dziwić – obejmuje całe ciało, pozwala na pracę z twarzą, jest nieinwazyjny, posiada stosunkowo niewielką ilość przeciwskazań, pobudza naturalne procesy, zachodzące w naszym organizmie, a dodatkowo odpręża ciało i relaksuje umysł. Na rynku, dostępnych jest jednak wiele urządzeń tego typu. Czy zastanawiałaś się czym różnią się od siebie…?

Czym jest masaż podciśnieniowy?

Masaż podciśnieniowy to masaż aparaturowy, obejmujący całe ciało lub twarz, oddziaływujący na skórę i podskórną tkankę łączną skóry, poprzez rolki masujące, umieszczone w głowicach zabiegowych.
Ogólna konstrukcja i mechanizm działania głowic zabiegowych w urządzeniach tego typu jest podobna. Głowice, wyposażone w dwie obrotowe rolki, zasysają fałd tkanki poddawanej masażowi, za pomocą wytwarzanych przez maszynę podciśnień. Podczas takiej pracy zabieg działa wielokierunkowo:
  • wywołuje efekt drenażu, likwidując zastoje limfatyczne i nadmiar wody z organizmu,
  • generuje pracę tkanki łącznej z efektem ujędrnienia,
  • działa dogłębniej na tkankę tłuszczową, rozbijając i ułatwiając usuwanie złogów tłuszczowych,
  • pobudza układ neurowegatatywny, odpowiedzialny m.in. za metabolizm.
Zabieg pobudza skórę na poziomie: naskórka, skóry właściwej, tkanki podskórnej, stymuluje układ krążenie, działa na komórki tłuszczowe i tkankę mięśniową. Przekłada się to na efekty w działaniu:
  • modelującym sylwetkę,
  • ujędrniającym skórę,
  • leczeniu problemów układu limfatycznego
  • regeneracji mięśni oraz zmniejszaniu ich dolegliwości bólowych.

Głowice zabiegowe – różnice

Pomimo ogólnych podobieństw możemy jednak dostrzec różnice w najczęściej występujących urządzeniach, gdy przyjrzymy się głowicom nieco bliżej…

img 1 1724247114247 BEAUTY CENTER

Na pierwszy rzut oka są podobne – główna komora i dwie rolki masujące. Z jedną małą różnicą… Pierwsze stworzone urządzenia do masażu podciśnieniowego, posiadają gładkie rolki. Tkanka zasysana jest tylko do jednej głównej komory, co czyni zabieg bardziej agresywnym, a przeciwwskazaniem do jego wykonania stają się problemy naczyniowe, tendencje do tworzenia siniaków i ,,pajączków”, skóra wiotka, poluźniona lub posiadająca skłonność do rozciągania.
W urządzeniach wyższej generacji, oprócz głównej komory, również rolki posiadają otwory z podciśnieniem – obszar zabiegowy ciała zostaje zatem rozłożony na znacznie większą powierzchnię zasysającą. Zabieg nie tylko przestaje być agresywny, ale pozwala na dostarczenie dodatkowych bodźców, stymulujących tkankę łączną, wpływając nie tylko na rezultat wyszczuplenia, ale również ujędrnienia, napięcia i wzmocnienia wiotkiej skóry, a tendencja to ,,pajączków” przestaje być przeciwwskazaniem.

Przebieg zabiegu

Przed rozpoczęciem zabiegu na ciało, pacjent zakłada specjalny kostium chroniący skórę przed bezpośrednim kontaktem z urządzeniem i zwiększający poślizg rolek masujących. Trzymane przez terapeutę odpowiednio dobrane głowice przemieszczają się po ciele pacjenta na zmianę zasysając i puszczając fałd skórny. Masaż zaczyna się 20-minutowym programem bazowym, który nastawiony jest na ogólne potrzeby skóry, takie jak potrzeba ujędrnienia, wyszczuplenia, bądź drenażu. Kolejnym etapem są 10-minutowe programy sfokusowane na konkretne problemy, np. uda objęte cellulitem, łydki z tendencją do obrzęków, talia pozbawiona wcięcia, brzuch z nadmiarem tkanki tłuszczowej, ramiona z wyraźnie wiotką skórą. W trakcie jednej sesji programy 10-minutowe możemy wykonywać w ilości od 1-4 w zależności od potrzeb, tworząc programy spersonalizowane.

Wskazania

Zabieg pozwala na indywidualne podejście do problemu konkretnej okolicy ciała. W trakcie jednego zabiegu na określone obszary można działać wyszczuplająco, na inne – ujędrniająco, co stwarza niezwykle szerokie możliwości. Najczęstsze wskazania to:

– potrzeba wyszczuplenia ciała lub wybranych jego rejonów,
– cellulit tłuszczowy,
– cellulit wodny,
– obrzęki i zastoje limfatyczne,
– wiotkość i utrata jędrności skóry,
– działanie anti-aging.

Przeciwwskazania

Zabieg posiada stosunkowo niewielką ilość przeciwwskazań w porównaniu z innymi zabiegami modelującymi. Najnowsze urządzenia do masażu podciśnieniowego wzbogacone są dodatkowe o bezinwazyjną stymulację laserową i światło LED, co zwiększa efektywność zabiegu nawet o dodatkowe 20%. Technologie te nie wykazują powinowactwa do melaniny – opalenizna, znamiona barwnikowe czy tatuaże nie wykluczają zatem z zabiegu. Przeciwwskazaniem do ich zastosowania  będzie  jednak epilepsja oraz leki i zioła fotouczulające. Wówczas zabieg przeprowadzamy z wyłączeniem funkcji świetlnych. Do innych przeciwwskazań należą:

– ciąża i okres karmienia piersią,
– choroby nowotworowe,
– choroby pęcherzowe,
– ostre zaburzenia pracy wątroby i/lub nerek,
– porfiria,
– albinizm,
– aktywne infekcje bakteryjne, grzybicze, wirusowe (w tym opryszczka),
– łuszczyca w fazie ostrej,
– przepukliny.

Katarzyna-Kijanska-FBAUTOR

mgr Małgorzata Kiljańska

Kosmetolog, trycholog, manager kosmetologii Beauty Center.

Wyślij nam wiadomość!