Nici liftingujące
Nici liftingujące to nici chirurgiczne, wykonane z materiałów wchłanialnych, specjalnie wykorzystywane w medycynie estetycznej, w celu liftingu i odmłodzenia skóry twarzy, szyi i dekoltu oraz ujędrnienia i wymodelowania innych partii ciała, jak ramiona, piersi czy obszar nad kolanami.
Zastosowanie nici liftingujących polega na ich wprowadzeniu w tkankę w taki sposób, aby przywróciły jej prawidłową pozycję, a tym samym uniosły skórę, opadającą z biegiem lat, w wyniku działania grawitacji oraz postępujących procesów starzenia się. Wokół wprowadzonych nici, następuje tworzenie włóknistej tkanki, która buduje podskórny szkielet, wzmacniający tkanki i utrzymujący je w prawidłowej pozycji. W miarę upływu czasu i stopniowego rozpuszczania się nici, co w zależności od ich rodzaju może trwać od 8 do 12 miesięcy, do skóry uwalniane są substancje, które biologicznie aktywują komórki skóry, przyczyniając się do pobudzenia produkcji kolagenu i elastyny czy kwasu hialuronowego. Z tego również względu, pomimo rozpuszczenia, efekt działania nici jest dłuższy i wynosi średnio 2 lata.
Występuje wiele rodzajów nici. W zależności od substancji, z jakich są wykonane, dostępne są nici z polidioksanonu ( skrót substancji: PDO), kwasu polimlekowego (PLLA) lub/i polikaprolakton (PCL), czy nici z dodatkiem kwasu hialuronowego. Nici mogą różnic się długością i strukturą – mogą być gładkie albo posiadać haczyki lub stożki, które dodatkowo będą podrażniać skórę, by stymulować procesy regeneracyjne. Dobranie odpowiedniego rodzaju nici jest kluczowe dla uzyskania oczekiwanych rezultatów, dlatego zabieg z ich zastosowaniem zawsze musi być poprzedzony konsultacją lekarską w celu doboru przez lekarza odpowiedniego modelu nici dla konkretnego pacjenta.
Bezpośrednio przed zabiegiem obszar zabiegowy poddanym jest znieczuleniu miejscowemu. Sam zabieg polega na podskórnym wprowadzaniu odpowiednio dobranego modelu nici, poprzez wykonanie pojedynczych punktów nakłucia. W tym celu lekarz sięga po małe igły, na które owinięte się nici. Po wyjęciu igieł nici zostają w ciele. Po zabiegu, do 6 godzin, zalecane jest schładzanie obszaru zabiegowego, poprzez stosowanie zimnych okładów. Do 5 nocy po zabiegu zalecana jest pozycja spania na plecach. Przez 7 dni nie należy poddawać się leczeniu stomatologicznego, zabiegom kosmetycznym na twarz, masażom twarzy, jak również ograniczyć aktywność fizyczną. Przez 3-4 tygodnie należy starać się ograniczać również mimikę twarzy, unikać żucia twardych pokarmów oraz energicznego otwierania ust.