Radiofrekwencja mikroigłowa
Radiofrekwencja mikroigłowa, RFM (od ang. radio frequency microneedling), inaczej frakcyjne mikronakłuwanie RF, to zabieg, stanowiący połączenie dwóch technologii: mikronakłuwania skóry oraz radiofrekwencji (fali radiowej).
Zabieg polega na wprowadzeniu systemu sterylnych mikroigieł, osadzonych na płaskiej powierzchni jednorazowego kardridża tzw. tipa, w głąb skóry. Igły te najpierw tworzą mikroskopijne kanały, a następnie dostarczają energię cieplną o częstotliwości radiowej na żądaną głębokość. Mikrouszkodzenia skóry, powstające pod wpływem nakłuć, stymulują migrację fibroblastów do miejsc uszkodzeń, uruchamiając kaskadę procesów naprawczych oraz prowadząc do fizjologicznej indukcji syntezy białek podporowych – kolagenu i elastyny. W kolejnym etapie emitowana fala radiowa podgrzewa włókna kolagenowe, sprawiając, że skręcają się one wokół własnej osi, skracając tym samym swoją długość. Konsekwencją takiej reakcji jest rezultat podciągnięcia i zliftingowania wiotkiej i poluźnionej skóry. Dodatkowo fala radiowa biologicznie pobudza namnażanie i aktywność fibroblastów oraz zjawisko neokolagenogenezy, czyli tworzenie nowego kolagenu, wpływając na wzrost jędrności, elastyczności i gęstości skóry. Fala radiowa podgrzewa tkanki powierzchowne i głębiej położone, poprawiając ich dotlenienie, odżywienie i mikrocyrkulację.
Technologia ta pozwala na dostosowanie parametrów zabiegowych, takich jak: moc, intensywność i długość fali radiowej, pulsacyjny tryb pracy zmniejszający odczucia dyskomfortu u osób wrażliwych, czy regulacja głębokości wkłucia igieł (od 0,1 mm do 3,5mm), pozwalając na dostosowanie zabiegu do problemu pacjenta oraz indywidualnych potrzeb skóry, jej grubości i okolicy ciała objętej zabiegiem. W trakcie zabiegu emitowane jest również odpowiednie światło LED – różowe o długości 660 nm, działające przeciwstarzeniowo, bądź niebieskie 470 nm o działaniu antybakteryjnym i sebostatycznym. Przed zabiegiem, w przypadku niskiego progu bólowego u pacjenta można zastosować znieczulenie zewnętrznie, w postaci kremu znieczulającego. Bezpośrednio po zabiegu skóra będzie zaczerwieniona, a reakcja ta ustąpi w przeciągu kilku godzin po zabiegu. Do 2 dni możliwa jest zwiększona wrażliwość skóry. Do 7 dni po zabiegu należy unikać sauny i basenu oraz wysiłku fizycznego do 48h, jednak zabieg nie wyłącza pacjenta z pozostałych aktywności. W pielęgnacji domowej należy stosować się do zaleceń kosmetologa.
Efekty po serii 3 zabiegów
Ilość zabiegów i osiągnięty rezultat uzależniony jest od wieku, obszaru ciała, specyfiki, rodzaju i stanu wyjściowego problemu oraz inywidualnych predyspozycji pacjenta, jednak standardowo zalecana seria to:
⦁ 3-4 zabiegi w celu działania przeciwstarzeniowego, wykonywane w odstępach 4 tygodni,
⦁ 4-6 zabiegów w celu redukcji blizn zanikowych oraz zagęszczenia włosów na skórze głowy, wykonywane w odstępach 4 tygodni.
Wskazania
– prewencja przeciwstarzeniowa,
– redukcja oznak starzenia się skóry,
– wiotkość skóry twarzy,
– nierównomierna struktura skóry,
– nierównomierny koloryt,
– rozszerzone pory,
– blizny zanikowe,
– rozstępy.
Przeciwwskazania
– ciąża i okres karmienia piersią,
– choroby nowotworowe,
– choroby autoimmunologiczne skóry,
– okres dwóch tygodni od zastosowania wypełniaczy lub toksyny botulinowej,
– aktywne infekcje wirusowe (w tym opryszczka), grzybicze i bakteryjne,
– zaburzenia krążenia, miażdżyca tętnic, zapalenie żył i zakrzepica,
– choroby krwi lub stosowanie antykoagulantów lub środków przeciwzakrzepowych,
– nieuregulowane ciśnienie tętnicze,
– choroby i leki immunosupresyjne,
– niewyrównana cukrzyca,
– stwardnienie rozsiane,
– rozrusznik serca lub kardiowerter,
– metalowe implanty w miejscu zabiegu,
– skłonność do keloidów.