Laserowe leczenie trądziku
Laserowe leczenie trądziku pospolitego, wykonywane w walce ze zmianami potrądzikowymi, jak blizny zanikowe i przebarwienia. W tym celu wykorzystywaną technologią jest laser frakcyjny.
W przypadku zmian trądzikowych aktywnych w przebiegu trądziku pospolitego i różowatego, wykorzystywaną technologią jest terapia pulsacyjnym światłem kalibrowanym, tzw. CPL (ang. Calibrated Pulsed Ligh).
Głowica CPL składa się z lampy ksenonowej oraz prowadnika optycznego, generującego światło pulsacyjne o wysokim natężeniu. Wymienne filtry optyczne, dopasowywują długość emitowanej fali światła do rodzaju skóry i niedoskonałości. Krótkie długości fal, pochłaniane są przez porfiryny bakteryjne – związki, wytwarzane przez bakterie Propionibacterium acnes, odpowiedzialne za rozwój zmian trądzikowych. W konsekwencji fale krótkie prowadzą do zniszczenie bakterii. Fale długie pochłaniane są przez, zawartą w skórze właściwej, wodę. Jej ogrzanie prowadzi do redukcji rozmiaru gruczołów łojowych, powiększonych w przebiegu trądziku. Następuje zwężenie ich rozszerzonych ujść oraz zmniejszenie łojotoku. Światło kalibrowane wykazuje dodatkowo działanie stymulacyjne na fibroblasty, prowadząc do pobudzenia syntezy kolagenu. W przypadku zmian o podłożu naczynioruchowym i rumieniowym w przebiegu trądziku różowatego, głowica zabiegowa pozwala na zastosowanie filtra optycznego, który emituje długość fali, pochłanianą przez czerwony barwnik – hemoglobinę. W konsekwencji dochodzi do koagulacji naczyń i redukcji rumienia.
Przed zabiegiem na oczyszczoną i zdezynfekowaną skórę twarzy kosmetolog nakłada termoizolacyjną warstwę żelu USG. Zabieg polega na przykładaniu głowicy na obszar twarzy i emisji pojedynczych impulsów świetlnych miejsce po miejscu. Bezpośrednio po zabiegu skóra może być zaróżowiona lub zaczerwieniona w przypadku cer wrażliwych. Reakcja ta może utrzymywać się przez kilka godzin. Wymagana fotoprotekcja przez okres 30dni po zabiegu.
Wskazania
– prewencja przeciwstarzeniowa,
– redukcja oznak starzenia się skóry,
– wiotkość skóry twarzy,
– nierównomierna struktura skóry,
– rozszerzone pory,
– blizny zanikowe.
Przeciwwskazania
– ciąża i okres karmienia piersią,
– choroby nowotworowe,
– choroby autoimmunologiczne skóry,
– okres dwóch tygodni od zastosowania wypełniaczy lub toksyny botulinowej,
– aktywne infekcje wirusowe (w tym opryszczka), grzybicze i bakteryjne,
– zaburzenia krążenia, miażdżyca tętnic, zapalenie żył i zakrzepica,
– nieuregulowane ciśnienie tętnicze,
– padaczka,
– niewyrównana cukrzyca,
– stwardnienie rozsiane.