Fibryna bogatopłytkowa
Fibryna, nazywana inaczej włóknikiem, to białko fibrylarne, które w naturalny sposób wytrąca się z osocza krwi w trakcie procesu jej krzepnięcia, formułując siatkę – rusztowanie skrzepu. Cechuje się silnym działaniem regeneracyjnym i z tego względu wykorzystywana jest w zabiegach z zakresu medycyny estetycznej.
Fibrynę bogatopłytkową uzyskuje się, podobnie jak osocze, w wyniku odwirowywania krwi własnej pacjenta, ale na delikatniejszych parametrach wirowania wirówki oraz co istotne – nie łączy się jej antykoagulantem – środkiem, który zapobiega krzepnięciu. W przypadku osocza bogatopłytkowego obecność antykoagulantu jest konieczna. W wyniku odwirowania krwi pobranej od pacjenta osocze bogatopłytkowe ma postać płynną, fibryna jest gęsta, wręcz żelowa. Po iniekcyjnym podaniu w głąb skóry fibryna powoli koaguluje tworząc strukturę sieci – naturalną rozproszoną sieć włókien. W przestrzeniach tej struktury znajdują składniki, spośród których najcenniejsze są płytki krwi, uwalniające szereg czynników wzrostu – białek, które pobudzające procesy gojenia i regeneracji, stymulujące namnażanie nowych komórek, wpływające na pogrubienie włókien kolagenowych i elastynowych oraz indukujące produkcję nowych włókien, czy w końcu pobudzające angiogenezę, czyli tworzenie nowych naczyń krwionośnych. Czynniki wzrostu, pochodzenia płytkowego, wykazują korzystny wpływ również na mieszki włosowe, wzmacniając je, zapobiegając nadmiernemu wypadaniu oraz przyśpieszając ich przejście ze stadium uśpienia do stadium aktywnego, a w efekcie – do stymulacji odrostu włosów.
Czynniki wzrostu, pochodzące z fibryny, są uwalniane długo i wolno przez około 7 dni po iniekcyjnym podaniu w głąb skóry.
Zabieg rozpoczyna się od aplikacji na obszar zabiegowy (z wyjątkiem skóry głowy) kremu znieczulającego oraz pobrania krwi żylnej (najczęściej ze zgięcia łokciowego) pacjenta. Następnie wędruje ona na kilka minut do wirówki w celu wytrącenia fibryny. Pozyskaną fibrynę można podawać w miejscach newralgiczne wzdłuż linii zmarszczek, bądź w formie mezoterapii igłowej lub z użyciem kaniuli. Sposób wprowadzenia fibryny dobierany jest przez lekarza w zależności od problemu, indywidualnych cech oraz efektu, jaki chcemy uzyskać. W miejscach iniekcji mogą pojawić się zaczerwienienia oraz podskórne uwypuklenia, stanowiące miejsca depozytów wprowadzonego preparatu. Jednak reakcje te ustępują zwykle e przeciągu kilku godzin po przeprowadzonym zabiegu.