Termolifting światłem podczerwieni
Termolifting, światło podczerwieni, IR (od ang. infrared) to promieniowanie elektromagnetyczne o długości fal z zakresu pomiędzy światłem widzialnym a falami radiowymi. W kosmetologii wykorzystywane do zabiegów ujędrniających i liftingujących. Celem zabiegu jest uzyskanie wzrostu napięcia, jędrności i elastyczności skóry ciała.
Światło podczerwieni wywołuje w głębokich warstwach skóry efekt cieplny, poprzez podgrzanie tkanki do temperatury 65 stopni C. W odpowiedzi ścieńczałe włókna kolagenowe i elastynowe ulegają skręceniu i skróceniu do swojej pierwotnej długości. Konsekwencją tego procesu jest napięcie skóry. Dodatkowo światło podczerwieni biologiczne aktywuje fibroblasty (komórki skóry) do produkcji nowych, młodych włókien. Jest to proces wydłużony w czasie i trwa do ok. 3 miesięcy.
W trakcie zabiegu na obszar pola zabiegowego zostaje zaaplikowana warstwa żelu o właściwościach chłodzących i termoizolacyjnych, na którą następnie w formie impulsów podawane jest światło podczerwieni, emitowane poprzez głowicę, wyposażoną w szkło szafirowe.
Ilość zabiegów i osiągnięty rezultat uzależniony jest od wieku, obszaru ciała, specyfiki i stanu wyjściowego problemu oraz inywidualnych predyspozycji pacjenta, jednak standardowo zalecana ilość zabiegów to:
• 6-8 zabiegów w przypadku w odstępach 1 miesiąca
Wskazania
– wiotkość i utrata jędrności skóry ciała w wyniku procesu starzenia lub utraty dużej masy ciała (brzuch, wewnętrzne partie ud i ramion, skóra nad kolanami, górna część piersi).
Przeciwwskazania
– ciąża i okres karmienia piersią,
– choroby nowotworowe,
– choroby autoimmunologiczne skóry,
– okres dwóch tygodni od zastosowania wypełniaczy lub toksyny botulinowej,
– furazydyna, leki światłouczuląjące,
– regularne przyjmowanie, któregoś z wymienionych ziół fototoksycznych lub/i fotouczulających: dziurawiec, skrzyp, pokrzywa i nagietek,
– aktywne infekcje wirusowe (w tym opryszczka), grzybicze i bakteryjne.