Toksyna botulinowa

Toksyna botulinowa

Toksyna botulinowa to neurotoksyna pochodzenia naturalnego, wytwarzana w wyniku fermentacji beztlenowej przez bakterie Gram-dodatnie Clostridium Botulinum. Wyróżnia się osiem typów toksyny botulinowej (A-H), jednak w medycynie estetycznej tylko neurotoksyna typu A znalazła zastosowanie. Substancję tą podaje się w sposób iniekcyjny w celu:

– redukcji zmarszczek mimicznych w górnej części twarzy (zmarszczki poprzeczne na czole, zmarszczki pionowe między brwiami – tzw. ,,lwie zmarszczki”, zmarszczki zewnętrznych kącików oczu – tzw. ,,kurze łapki”),
– leczenie nadmiernej potliwości pach, dłoni lub stóp,
– leczenie bruksizmu.

Działanie toksyny botulinowej polega na zablokowaniu przekaźnictwa impulsu nerwowego z synapsy do mięśni, poprzez blokowanie uwalniania neurotransmitera, w postaci acetylocholiny. Związek ten odpowiada za przekazywanie impulsów z nerwów do mięśnia. W konsekwencji następuje tymczasowe porażenie skurczu mięśni. Dzięki zrelaksowaniu i rozluźnieniu mięśni istniejące zmarszczki ulegają redukcji. Zabieg z zastosowaniem toksyny botulinowej stanowi przede wszystkim profilaktykę w przeciwdziałaniu pogłębiania się i utrwalania zmarszczek mimicznych. Efekt pojawia się po upływie 3-4 dni od wykonanego zabiegu, stopniowo się pogłębiając do 14 dni. Dlatego efekt finalny można ocenić po upływie 2 tygodni i przeprowadzić ewentualną wizytę kontrolną. Osiągnięty rezultat i okres jego utrzymywania (wynoszący od 3 do 8 miesięcy), uzależniony jest od indywidualnych cech i predyspozycji pacjenta.

W przypadku leczenia nadmiernej potliwości toksyna botulinowa blokuje nerwy odpowiedzialne za stymulowanie pracy gruczołów łojowych. Iniekcyjne podanie toksyny prowadzi do czasowego zahamowania wydzielanie potu na okres 6-8 miesięcy.

W leczeniu bruksizmu, czyli mimowolnego zgrzytania oraz tarcia zębów o siebie, podanie toksyny botulinowej prowadzi do zmniejszenie nadaktywności mięśni żwacza oraz ich rozluźnienia. W konsekwencji problem zgrzytania zębami zanika na okres 6-8 miesięcy.

W leczeniu migreny zahamowanie przenoszenia sygnałów pomiędzy neuronami po podaniu toksyny botulinowej w skórę głowy prowadzi do zmniejszenia napięcia mięśniowego, a tym samym do wyraźnego złagodzenia bóli migrenowych lub całkowitego ich zlikwidowania, co ma miejsce u większości pacjentów. Efekt utrzymuje się 4-6 miesięcy.

Wskazania

– zmarszczki mimiczne w górnej części twarzy (zmarszczki poprzeczne na czole, zmarszczki pionowe między brwiami – tzw. ,,lwie zmarszczki”, zmarszczki zewnętrznych kącików oczu – tzw. ,,kurze łapki”),
– leczenie nadmiernej potliwości pach, dłoni lub stóp,
– leczenie bruksizmu

Przeciwwskazania

– ciąża i okres karmienia piersią,
– choroby nowotworowe,
– choroby nerwowo-mięśniowe
– zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego (miastenia, zespół Lamberta Eatona),
– infekcja bakteryjna, grzybicza lub wirusowa (w tym opryszczka), ogólnoustrojowa lub miejscowa,
– problemy z krzepliwością krwi,
– nieuregulowane nadciśnienie,
– niewyrównana cukrzyca,
– leki (aktualna terapia oraz okres 2 tygodni od jej zakończenia): penicylamina, cyklosporyna, tubokuraryna, pankuronium, galamina, sukcynylocholina, linkomycyna, tetracyklina, polimyksyna, aminochinolony, aminoglikozydy.

Skontaktuj się z nami aby umówić konsultację z lekarzem

przejdź do kontakt