Radiofrekwencja
Fala radiowa inaczej radiofrekwencja, RF (od ang. radio frequncy) to pole elektromagnetyczne, wysokich częstotliwości, które podgrzewa tkankę poddaną zabiegowi do temperatury ok. 40-44 stopni C. Temperatura taka sprawia, że włókna kolagenowe ulegają skręceniu wokół własnej osi, przez co skracają swoją długość i tym samym prowadzą do wzrostu napięcia skóry zwiotczałej w wyniku postępujących procesów starzenia i upływu czasu oraz działania grawitacji.
Drugim mechanizm działania fali radiowej, polega na biologicznej aktywacji fibroblastów, czyli komórek skóry. Zostają one pobudzone do produkcji przede wszystkim białek podporowych skóry – kolagenu i elastyny, odpowiedzialnych za jędrność i elastyczność skóry, jak również tzw. związków GAG, czyli glikozaminoglikanów, nadających skórze gęstość.
W trakcie zabiegu twarz masowana jest głowicą wyposażoną w specjalną obrotową końcówkę, której rozmiar dobierany jest do wielkości obszaru zabiegowego. Pacjent odczuwa ciepło, które w zależności od upodobań i wrażliwości odbierane jest jako przyjemne lub intensywne.
Ilość zabiegów i osiągnięty rezultat uzależniony jest od obszaru ciała, specyfiki i stanu wyjściowego problemu oraz indywidualnych predyspozycji pacjenta, jednak zalecaną minimalną serią są 4 zabiegi, wykonywane w odstępach 10-14 dni. Przed zabiegiem, jak i w trakcie wykonywanej serii, należy zwiększyć ilość wypijanej wody. W nawodnionej tkance uda się szybciej osiągnąć temperaturę terapeutyczną.
Jeśli w rejonie podbródka obserwowany jest dodatkowy nadmiar tkanki tłuszczowej, RF może być łączona z technologią ultradźwiękową, pozwalającą na wyszczuplenie tego rejonu twarzy. Wówczas zabiegi w oparciu o te dwie technologie mogą zostać wykonane w trakcie 1 wizyty.
Wskazania
– utrata jędrności skóra w rejonie twarzy, szyi i dekoltu,
– widoczne oznaki działania grawitacji w rejonie owalu twarzy,
– skóra rozciągnięta w wyniku utraty dużej masy ciała,
– widoczne oznaki postępującego procesu starzenia się skóry.
Przeciwwskazania
– ciąża i karmienie piersią
– niewydolność i przewlekłe choroby nerek i wątroby
– problemy z sercem: przebyty zawał mięśnia sercowego, rozrusznik serca, choroba niedokrwienia
– zakrzepica
– implanty w miejscu zabiegu
– choroby nowotworowe
– zapalenie skóry