Badanie znamion

Badanie dermatoskopowe polega na oglądaniu wybranych zmian chorobowych skóry za pomocą dermatoskopu. Przez cały rok, a szczególnie w okresie letnim, nasza skóra jest wystawiona na działanie promieni słonecznych. Pojawiają się nowe „pieprzyki”, przebarwienia, znamiona. Nie należy ich bagatelizować i w razie najmniejszej wątpliwości poddać się badaniu dermatoskopowemu. Jest to badanie mikroskopowe powierzchni skóry umożliwiające obserwację i ocenę struktur barwnikowych na poziomie skóry.

Badaniu dermatoskopowemu powinny się poddawać regularnie (1-2 razy w roku) osoby z grupy podwyższonego ryzyka rozwoju czerniaka skóry:

– osoby o jasnej karnacji – jasna skóra, włosy, oczy, mające liczne piegi i bardzo trudno opalające się, ze skłonnością do oparzeń słonecznych
– osoby z licznymi znamionami barwnikowymi o różnych kształtach, rozmiarach, zabarwieniu
– osoby w których rodzinie wystąpiło zachorowanie na czerniaka skóry
– osoby często poddające się naświetleniom słonecznym, nie stosujące kremów z filtrami, mające w przeszłości oparzenia słoneczne

Badania dermatoskopowe powinno być także wykonane w przypadku każdej zmiany barwnikowej, która budzi niepokój, bo:

– właśnie się pojawiła
– szybko rośnie
– łuszczy się, swędzi, krwawi
– ma nieregularne brzegi
– ma niejednolity kolor
– szybko się zmienia

Badanie znamion

dr Jarosław Krotowski

Absolwent Wydziału wojskowo-lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Aktualnie pracuje w Klinice Dermatologicznej Wojskowego Instytutu Medycznego CSK MON w Warszawie. Jestem członkiem Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego. Na bieżąco pogłębia swoją wiedzę uczestnicząc w licznych szkoleniach i konferencjach związanych z dermatologią kliniczną i estetyczną. Posiada liczne certyfikaty ukończonych kursów i szkoleń indywidualnych m.in. w zakresie zabiegów z użyciem toksyny botulinowej i wypełniaczy na bazie kwasu hialuronowego, mezoterapii igłowej, lipolizy iniekcyjnej, terapii osoczem bogatopłytkowym. Wykonuje badanie dermatoskopowe oraz przeprowadza zabiegi z zakresu elektrochirurgii oraz kriochirurgii w tym usuwanie znamion, włókniaków i brodawek.