Badanie znamion

Badanie dermatoskopowe polega na oglądaniu wybranych zmian chorobowych skóry za pomocą dermatoskopu. Przez cały rok, a szczególnie w okresie letnim, nasza skóra jest wystawiona na działanie promieni słonecznych. Pojawiają się nowe „pieprzyki”, przebarwienia, znamiona. Nie należy ich bagatelizować i w razie najmniejszej wątpliwości poddać się badaniu dermatoskopowemu. Jest to badanie mikroskopowe powierzchni skóry umożliwiające obserwację i ocenę struktur barwnikowych na poziomie skóry.

Badanie znamion

Badaniu dermatoskopowemu powinny się poddawać regularnie (1-2 razy w roku) osoby z grupy podwyższonego ryzyka rozwoju czerniaka skóry:

– osoby o jasnej karnacji – jasna skóra, włosy, oczy, mające liczne piegi i bardzo trudno opalające się, ze skłonnością do oparzeń słonecznych
– osoby z licznymi znamionami barwnikowymi o różnych kształtach, rozmiarach, zabarwieniu
– osoby w których rodzinie wystąpiło zachorowanie na czerniaka skóry
– osoby często poddające się naświetleniom słonecznym, nie stosujące kremów z filtrami, mające w przeszłości oparzenia słoneczne

Badania dermatoskopowe powinno być także wykonane w przypadku każdej zmiany barwnikowej, która budzi niepokój, bo:

– właśnie się pojawiła
– szybko rośnie
– łuszczy się, swędzi, krwawi
– ma nieregularne brzegi
– ma niejednolity kolor
– szybko się zmienia

dr Katarzyna Rozmus-Kurczewska – medycyna estetyczna

Certyfikowany lekarz medycyny estetycznej. Absolwentka Studiów Podyplomowych Medycyna Estetyczna na Uniwersytecie Warszawskim. Członek Polskiego Towarzystwa Lekarzy Medycyny Estetycznej. Posiada certyfikaty licznych kursów i szkoleń praktycznych z zakresu podstawowych oraz zaawansowanych technik korekcji zmarszczek i poprawy kondycji skóry. Poprzez zestawienie różnych technik oraz dzięki zdolnościom plastycznym i manualnym przywraca piękno twarzy. Nowoczesne metody dobierane indywidualnie dla każdego pacjenta sprawiają, że efekty zabiegów bardzo satysfakcjonują.

CERTYFIKATY