Kolagen

Kolagen to główne białko strukturalne w organizmie człowieka, które stanowi aż 30% całkowitej masy białek i około 70% białek skóry. Tworzy włóknistą strukturę, która wspiera tkanki i narządy w całym ciele​. Jest odpowiedzialny za utrzymanie integralności, elastyczności i wytrzymałości tkanek łącznych, takich jak skóra, kości, ścięgna i więzadła. Jednak z wiekiem ulega degradacji i jego produkcja stopniowo maleje. Już od około 25. roku życia ilość nowo produkowanego kolagenu zaczyna się zmniejszać o około 1-1,5% rocznie, co prowadzi do zmniejszenia elastyczności i jędrności skóry​ oraz tworzenia kolejnych zmarszczek.

Niedobory kolagenowe mogą być uzupełniane zabiegami iniekcyjnymi jednakże, czysty kolagen, ze względu na swoją dużą cząsteczkę, nie jest wykorzystywany w sposób bezpośredni. Zamiast czystego kolagenu sięgamy po jego prekursor – tropokolagen.

Tropokolagen w medycynie estetycznej

Czym jest Tropokolagen?

Tropokolagen to podstawowa jednostka strukturalna kolagenu, składająca się z trzech skręconych łańcuchów polipeptydowych, z których każdy zawiera sekwencję aminokwasów. Dzięki mniejszym rozmiarom cząsteczki, może być skutecznie wstrzykiwany w głąb skóry, co pozwala na lepsze przenikanie i skuteczniejsze działanie​.

Tropokolagen działa poprzez wbudowywanie się w strukturę istniejących włókien kolagenowych w skórze, znacząco zwiększając ich wytrzymałość i elastyczność, odbudowywując i wzmacniając rusztowanie skóry oraz wspierając jej naprawę strukturalną.

  • Tropokolagen wykazuje właściwości:
    stymulujące fibroblasty (komórki odpowiedzialne za produkcję nowych włókien kolagenowych i elastynowych): skóra staje się bardziej napięta, elastyczna i wygładzona, zmarszczki ulegają spłyceniu,
  • poprawy nawodnienia skóry: kolagen tworzy rusztowanie dla skóry, które pomaga w zatrzymywaniu wody, wpływając na zwiększenie nawilżenia i elastyczności skóry​,
  • wspierające regenerację skóry: w redukcji oznak zwiotczenia i fotostarzenia, leczenia blizn i rozstępów,
  • działanie na tkankę podskórną: wsparcie redukcji lokalnych nadmiarów tkanki tłuszczowej, w tym obszary ciała i podbródka,
  • działanie na mięśnie mimiczne i mięsień szeroki szyi: poprawa napięcia mięśniowego oraz tonusu mięśni,
  • działanie na mięśnie żwacze: zmniejszenie napięcia mięśni żucia (bruksizm),
  • działanie na skórę głowy: poprawa struktury i funkcji skóry owłosionej głowy, poprawa unaczynienia skóry, pobudzenie brodawek włosa do właściwej funkcji.

Zabieg polega na podawaniu tropokolagenu w formie mezoterapii igłowej, czyli iniekcji w głąb skóry. Zabieg może być wykonywany na różnych obszarach ciała, w tym na twarzy, szyi, dekolcie, dłoniach, brzuchu czy udach. Po zabiegu skóra może być lekko zaczerwieniona i obrzęknięta, co zazwyczaj ustępuje po kilku godzinach. Zaleca się unikanie intensywnego wysiłku fizycznego, sauny oraz ekspozycji na słońce przez pierwsze 24-48 godzin po zabiegu​.

Ilość zabiegów i osiągnięty rezultat uzależniony jest od obszaru zabiegowego, specyfiki i stanu wyjściowego problemu, aktualnej kondycji i jakości skóry oraz indywidualnych predyspozycji pacjenta. Zazwyczaj rekomendowana seria składa się z 3 do 5 sesji, wykonywanych co 2-4 tygodnie, w zależności od okolicy zabiegowej oraz zabiegu przypominającego, wykonanego po upływie 6-12, bądź zgodnie z zaleceniem specjalisty.

Wskazania

– oznaki starzenia się skóry twarzy,
– zmarszczki,
– wiotkość, utrata jędrności i elastyczności skóry twarzy i ciała,
– oznaki starzenia skóry w rejonie szyi i dekoltu,
– bruksizm,
– napięcia w rejonie szyi,
– lokalny nadmiar tkanki tłuszczowej w obszarach ciała i podbródka,
– oznaki starzenia się skóry w obszarze dłoni,
– blizny potrądzikowe i pooperacyjne,
– rozstępy i cellulit.

Przeciwwskazania

– ciąża i karmienie piersią,
– aktywne infekcje bakteryjne, grzybicze i wirusowe, w tym opryszczka,
– skłonność do powstawania blizn przerostowych i keloidów,
– nieuregulowanie lub zaostrzenie chorób autoimmunologicznych,
– choroby nowotworowe,
– stany zapalne skóry,
– nadwrażliwość na składniki preparatu,
– ciąża i okres karmienia piersią.

Skontaktuj się z nami aby umówić konsultację z lekarzem

przejdź do kontakt