Kwas hialuronowy to naturalnie występujący polisacharyd, czyli długi łańcuch cukru, który pełni istotne funkcje w organizmach zwierząt, w tym ludzi. Najwięcej kwasu hialuronowego znajduje się w skórze, w płynie maziowym stawów oraz w cieczy oczu.
W skórze kwas hialuronowy, jako główny składnik macierzy międzykomórkowej, pełni kluczową rolę w utrzymaniu odpowiedniego poziomu nawilżenia, elastyczności i sprężystości skóry. Wykazuje zdolność do wiązania dużej ilości wody, działając jako naturalny humektant. Obecność kwasu hialuronowego w skórze pozwala pełnić jej funkcję rezerwuaru wody, pomagając zachować odpowiednie nawilżenie i uwodnienie.
Kwas hialuronowy występuje w dwóch postaciach: nieusieciowanej i usieciowanej. Różnią się one swoją strukturą i właściwościami. Kwas hialuronowy nieusieciowany jest bardziej płynny, łatwiej się rozprzestrzenia w skórze, ale i szybciej rozpuszcza. Natomiast kwas hialuronowy usieciowany cechuje się wysokim zagęszczeniem, ponieważ wytwarza silne połączenia pomiędzy swoimi cząsteczkami. Struktura sieciowa sprawia, że jest bardziej trwały i może dłużej utrzymywać się w skórze.
W kosmetologii i medycynie estetycznej zarówno kwas hialuronowy nieusieciowany, jak i usieciowany, znajdują szerokie zastosowanie. Nieusieciowany znajdziemy w składzie preparatów pielęgnacyjnych, do mezoterapii igłowej i bezigłowej oraz w niektórych stymulatorach tkankowych, w których wykorzystywane są jego właściwości nawilżające, a tym samym poprawiające elastyczność skóry i wpływające na tworzenie korzystnych warunków dla aktywności fibroblastów. Kwas hialuronowy usieciowany natomiast wykorzystywany jest ze względu na swoje właściwości wypełniające i znajduje zastosowanie w bardziej zaawansowanych zabiegach medycyny estetycznej, takich jak powiększanie ust, wypełnienie ,,doliny łez”, korekta nosa oraz lifting wolumetryczny, czyli m.in. konturowanie owalu twarzy, modelowanie policzków i uzupełnienie ubytków tkanki tłuszczowej, powstałych w wyniku dużej utraty masy ciała lub postępujących procesów starzenia się skóry. Znajdziemy go również w niektórych silniejszych stymulatorach tkankowych, np. w podwójnym hybrydowym stymulatorze, stanowiącym połączenie stymulatora z wypełniaczem.

Możliwości zabiegowego wykorzystania kwasu hialuronowego należy skonsultować z kosmetologiem lub lekarzem, który pomoże w doborze odpowiedniego zabiegu do indywidualnych potrzeb skóry oraz oczekiwań pacjenta w stosunku do rezultatów.

Wskazania

– działanie odmładzające, nawilżające, stymulujące lub modelujące i nadające objętość, uzależnione od zastosowanego rodzaju kwasu i konkretnego zabiegu.

Przeciwwskazania

– zależne od rodzaju zabiegu.