Nadpotliwość

Nadpotliwość

Nadpotliwość, znana również jako hiperhydroza, to medyczny problem charakteryzujący się nadmiernym poceniem, które może znacznie wpływać na jakość życia pacjenta, powodując dyskomfort i utrudniając codzienne aktywności. Szacuje się, że około 1-3% populacji ludzi cierpi na ten problem.

Jednym z medycznych rozwiązań nadpotliwości jest leczenie toksyną botulinową. Mechanizm działania polega na blokowaniu sygnałów nerwowych do gruczołów potowych, co powoduje zmniejszenie wydzielania potu w danym obszarze ciała. Zabieg można wykonać w rejonie pach, dłoni i stóp.

Podczas zabiegu, lekarz dokładnie ocenia obszar nadpotliwości i nakłada krem znieczulający. Następnie określa miejsca wstrzyknięcia toksyny i za pomocą bardzo cienkiej igły, wykonuje nakłucia wprowadzając toksynę na pożądaną głębokość.

Iniekcyjne podanie toksyny prowadzi do czasowego zahamowania wydzielania potu na okres 6-8 miesięcy.

Wskazania

– miejscowa nadmierna potliwość w rejonie pach, dłoni i/lub stóp.

Przeciwwskazania

– ciąża i okres karmienia piersią,
– choroby nowotworowe,
– choroby nerwowo-mięśniowe
– zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego (miastenia, zespół Lamberta Eatona),
– infekcja bakteryjna, grzybicza lub wirusowa (w tym opryszczka), ogólnoustrojowa lub miejscowa,
– problemy z krzepliwością krwi,
– nieuregulowane nadciśnienie,
– niewyrównana cukrzyca,
– leki (aktualna terapia oraz okres 2 tygodni od jej zakończenia): penicylamina, cyklosporyna, tubokuraryna, pankuronium, galamina, sukcynylocholina, linkomycyna, tetracyklina, polimyksyna, aminochinolony, aminoglikozydy.

Skontaktuj się z nami aby umówić konsultację z lekarzem

przejdź do kontakt