Przebarwienia posłoneczne

 

Główną przyczyną powstawania przebarwień jest nadmierna ekspozycja na światło słoneczne i brak lub nieodpowiednie stosowanie preparatów z filtrami UV. Sytuacja jest tym trudniejsza, że proces melanogenezy czyli powstawanie barwnika jest aktywowany i przyspieszany przez liczne czynniki, występujące w połączeniu z ekspozycją na UV. Są to przede wszystkim leki, w tym środki hormonalne i niektóre antybiotyki, stosowane doustnie i zewnętrznie środki pochodzenia naturalnego tj. wyciągi roślinne, zioła, substancje zapachowe.

Skuteczne zabiegi:

Metody usuwania przebarwień opierają się przede wszystkim na wykorzystaniu kwasów owocowych, pochodnych witaminy A i witaminę C. Największą skutecznością charakteryzuje się kwas glikolowy, którego mała cząsteczka penetruje w głąb naskórka. Wybierając kosmetyki zawierające witaminę C, zwracajmy uwagę na jej formę (najlepiej sprawdza się połączenie witaminy C z kwasem palmitynowym oraz formy nośnikowe witaminy C) oraz na jej stężenie ? najskuteczniejsze powyżej 5%. Zabiegi gabinetowe warto wspomóc codzienną pielęgnacją domową. Wybierajmy preparaty o niższym stężeniu kwasów czy witaminy C, nakładajmy je na noc, na dzień pamiętajmy o właściwej ochronie przeciwsłonecznej. Największą skutecznością wykazują się zabiegi oparte na pochodnych witaminy A, takich jak retinol, jego estry czy też kwas retinowy. ?Rozpuszczają? one już istniejące przebarwienia nawet w 100%. Dodatkowo działają odmładzająco na strukturę skóry oraz regulują wydzielanie sebum. W połączeniu z substancjami hamującymi działanie tyrozynazy są zdecydowanie polecane w zabiegach profesjonalnych i w pielęgnacji domowej. Kontrowersyjnym problemem jest rola zabiegu mikrodermabrazji w usuwaniu przebarwień. Ze względu na ich lokalizację w żywych warstwach naskórka, samodzielnie stosowana mikrodermabrazja nie jest skuteczna. Warto jest połączyć serię mikrozłuszczań z działaniem kwasów lub  witaminy C (oczywiście po wykluczeniu ewentualnych przeciwskazań.

Ryzyko powstania przebarwień zwiększają:

  • Leki: antybiotyki, leki hormonalne, tabletki antykoncepcyjne, leki nasercowe, niektóre leki przeciwcukrzycowe, środki moczopędne, niesteroidowe  leki przeciwzapalne, niektóre środki przeciwgrzybicze, niektóre środki uspokajające i przeciwdepresyjne, a także przeciwwymiotne, pochodne kwasu benzoesowego, pochodne retinoidów, środki przeciwbakteryjne w mydłach, dezodorantach.
  • Kwasy AHA i BHA, kwas retinowy i jego pochodne
  • Ziele dziurawca
  • Psoraleny- substancje występujące w niektórych roślinach
  • Barwniki chemiczne
  • Niektóre substancje zapachowe (piżmo, olejki: bergamotowy, cedrowy, lawendowy, sandałowy i waniliowy)

Zabiegi na przebarwienia w Beauty Center:  Intraceuticals, Mikrodermabrazja, Duobrazja (mikrodermabrazja + peeling medyczny), Peelengi medyczne, Zabiegi Cell Fushion C ( w tym zabieg Cosmelan)