Rumień to miejscowe zaczerwienie skóry twarzy, najczęściej policzków, powstające w wyniku napływu krwi do, położonych w wierzchnich warstwach skóry, cienkich naczyń krwionośnych, które ulegają rozszerzeniu.
Przyczyny powstawania rumienia mogą być bardzo różnorodne:
- infekcje, urazy, stany zapalne: rumień jest wówczas objawem przekrwienia, które powstaje w wyniku zwiększenia przepływu krwi w celu transportu komórek układu odpornościowego i czynników ułatwiających gojenie,
- reakcja na uszkodzenie, spowodowane oparzeniem słonecznym lub podczas radioterapii,
- alergie: rumień może tworzyć się w wyniku uwalniania histaminy w reakcjach alergicznych,
- objaw chorób współistniejących, np. tkanki łącznej (toczeń rumieniowaty układowy),
- może występować w przebiegu wielu chorób skóry o różnych podłożach.
Jedną z najbardziej charakterystycznych jest trądzik różowaty. W początkowej (rumieniowej) fazie rozwoju choroby, rumień przyjmuje formę przemijającą, polegającą na okresowym zaczerwienianiu skóry twarzy, z towarzyszącym uczuciem napięcia skóry, ciepła, pieczenia lub wręcz palania, zaostrzającym się m.in. w wyniku działania czynników atmosferycznych, po zjedzeniu gorącego lub pikantnego posiłku, wypiciu alkoholu. Z czasem rumień przechodzi w formę trwałą, objawiającą się ciągłą jego obecnością oraz tworzeniem licznych teleangiektazji, czyli rozszerzonych naczyń krwionośnych. W kolejnych fazach rozwoju choroby, zaczynają tworzyć się dodatkowe zmiany w postaci grudek i krostek, bez zaskórników. Trądzik różowaty wymaga specjalistycznego podejścia, obejmującego profesjonalne zabiegi gabinetowe, odpowiednią pielęgnację domową, w tym bezwzględną fotoprotekcję oraz unikanie czynników zaostrzających przebieg choroby.
Sugerowane zabiegi:
- Intraceuticals, czytaj więcej
- Diego dalla Palma: Sensitive, czytaj więcej
- RVB: Microbioma, czytaj więcej
- Dermaquest: Hibiscus Flower Mandelic Peel, Azelaic Peel, czytaj więcej
- Laserowe usuwanie rumienia, czytaj więcej